od lipca 2018

#MyMamyNaprawiamy

Dwie mamy – członkinie naszego stowarzyszenia: radna Rady Miasta Świdnik Edyta Lipniowiecka oraz Katarzyna Dragan wymyśliły i realizują akcję #MyMamyNaprawiamy. Jest to przedsięwzięcie mające na celu usunięcie barier architektonicznych, które doskwierają rodzicom spacerującym po Świdniku z wózkami, niepełnosprawnym, osobom starszym oraz rowerzystom. Medialne nagłośnienie akcji ma zwrócić uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i rządzącym na nierozwiązany od lat problem niszczejącej infrastruktury.

Obie panie skatalogowały kilkadziesiąt wysokich krawężników, niebezpiecznych zjazdów, odkształceń nawierzchni na terenie całego miasta i zidentyfikowały podmioty odpowiedzialne za konserwację tych miejsc. Podczas sesji Rady Miasta Edyta Lipniowiecka przekazała zdjęcia i opisy problematycznych fragmentów zarówno burmistrzowi, jak i przedstawicielom Spółdzielni Mieszkaniowej. Te kilkadziesiąt zgłoszeń to jednak tylko kropla w morzu potrzeb, dlatego powstał film z apelem do mieszkańców, by włączyli się do akcji i zgłaszali miejsca do naprawienia ze swojej okolicy.

 

Mieszkańcy Świdnika przyjęli akcję z entuzjazmem. Oto przykładowe komentarze, jakie pojawiły się pod powyższym filmem zamieszczonym na Facebooku:

Damian D. “Potrzebna inicjatywa, nic bardziej nie irytuje jak wystające krawężniki a im wózek cięższy to tym bardziej. Brawo!”
Amanda S. “Przyjeżdżam do Świdnika w odwiedziny do rodziny. Spacery to tragedia więc cieszę się, że ruszacie z taką akcją 🙂”
Marta M. “Codziennie spaceruję po Świdniku. Takich miejsc jest mnóstwo. Przyłączam się do akcji👍😘”

Jak i do kiedy włączyć się do akcji?

Do akcji #MyMamyNaprawiamy może dołączyć każdy. Jest to przedsięwzięcie zapoczątkowane w lipcu 2018 roku, ale daty zakończenia organizatorki nie określiły. Akcja będzie kontynuowana do momentu naprawienia wszystkich usterek. Wystarczy więc zauważoną dziurę, wysoki krawężnik, czy inną przeszkodę sfotografować, zamieścić publicznie na swoim profilu na Facebooku z hasztagiem #MyMamyNaprawiamy lub przesłać zdjęcie z opisem do jednej z organizatorek za pośrednictwem Facebooka (Edyta Lipniowiecka | Katarzyna Dragan). Wszystkie zgłoszenia są przekazywane do odpowiednich jednostek z prośbą o naprawę.

Przykładowe usterki zgłoszone w ramach akcji #MyMamyNaprawiamy

Jesteśmy dumni z inicjatywy Edyty Lipniowieckiej i Katarzyny Dragan!
Akcja #MyMamyNaprawiamy jest świetnym przykładem oddolnego działania, które przynosi wymierne efekty z korzyścią dla całej społeczności Świdnika.