PROGRAM DLA ŚWIDNIKA

Kompromis w sprawie pomnika smoleńskiego

Świdnik Wspólna Sprawa od momentu ujawnienia planów budowy pomnika smoleńskiego w Świdniku wskazywało, że jego lokalizacja na Placu Konstytucji 3-go Maja nie jest odpowiednia. Uważamy, że zarówno forma pomnika, jak i jego treść są wysoce kontrowersyjne i jako takie nie służą łączeniu ludzi i nie scalają lokalnej społeczności.

W związku z tym, po wygranych wyborach, zmienimy lokalizację tego pomnika na miejsce bardziej kompromisowe. Jednym z takich miejsc może być cmentarz komunalny, który w godny sposób pozwoli wszystkim chętnym oddawać część ofiarom wypadku lotniczego pod Smoleńskiem.

Przypominamy, że pomnik został postawiony na centralnym placu Świdnika w lipcu 2015 roku – podczas trwającej kampanii wyborczej. W trakcie uroczystości odsłonięcia doszło do “Białego Milczącego Protestu”, w którym brali udział także członkowie naszego stowarzyszenia. Był to protest przeciwko politycznemu wykorzystywaniu tragedii oraz narzucaniu wszystkim mieszkańcom określonych poglądów przez małą grupkę osób. Był to także protest przeciwko zamykaniu ust wszystkim, którzy mają odmienne zdanie od zwolenników pomnika. Artykuły na ten temat: LSW24.pl, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni. Relacja filmowa TVP Lublin TUTAJ.

Warto zaznaczyć, że podczas uroczystości rozdawano ulotki partii Prawo i Sprawiedliwość, co pozostawiamy Państwa ocenie.

Ulotki wyborcze rozdawane podczas odsłonięcia pomnika: